YETİM TAVŞANLARIMIZIN BAKIMI.

Tavşan Yetiştiriciliği Derneği

YETİM TAVŞANLARIMIZIN BAKIMI….
Tavşan anneler bebeklerini günde yaklaşık 5 dakika emzirirler. Sabahın erken saatlerinde ve daha sonra akşam tekrar yuva veya yuva kutusunda olacaklar. Süt çok zengindir ve bebekler dakikalar içinde kapasitesine “dolar”. Anne tavşanlar, bazı memeliler ve kuşlar gibi bebekleri sıcak tutmak için “oturmazlar”. Bebekleri beslenmeler arasında sıcak tutmaya yardımcı olan kürk ve otlardan bir yuva yaparlar. Anne tavşanı yuva kutusuna oturmaya zorlamayın. Bebekleri kucağına alıp midelerinin büyüklüğünü (batmamalı), cildinin pembeliğini ve aktivite düzeyini (mavi renkte veya hareket halinde halsiz olmamalı) ve ağladıklarını duyduğunuz zaman miktarı (bebek tavşanlar günün büyük bir kısmında sessiz kalmalıdır…. sürekli ağlıyorlarsa o zaman beslenmiyorlar).
Vahşi doğada bir tavşan yuvasına rastlarsanız ve anne görünecek bir yerde değilse, lütfen onları rahatsız ETMEYİN… bu normaldir. Onları yuvadan çıkararak hayatta kalma şanslarını büyük ölçüde azaltıyorsunuz. Bir anne tavşanın başka bir hayvan tarafından veya yolda öldürülmesi veya evcil bir tavşanın bakım yapmayı reddetmesi gibi nadir durumlarda öksüz bir tavşanın olduğu nadir durumlarda Yavruları için Yavru Kedi Sütü Değiştirici (KMR) veya Meyenberg Keçi Sütü (yabani tavşanlar için, ancak profesyonel bir reahabber gerekir – evde beslemeyin) ile beslemeyi deneyebilirsiniz. Yine de, hem vahşi hem de evcil tavşan annelerinin yalnızca gecenin ortasında beslendiğini unutmayın, bu yüzden onları önemsemediğini varsaymayın! Gerçek yetimler için GÜNDE SADECE İKİ KEZ beslenmeyi unutmayın. Aşırı beslenme, bu gençlerde ölümcül bağırsak hastalığına neden olan başlıca ölüm nedenidir.
Oda sıcaklığı en az 65 ila 70F ise ekstra ısı sağlamayın çünkü aşırı ısı ölümcül olabilir. Oda çok daha soğuksa, tavşanın çok ısındığında daha soğuk bir alana geçebilmesi için yuvanın en fazla YARISI altına düşük bir ayara bir ısıtma yastığı yerleştirebilirsiniz
GENEL BESLENMESİ
Yaş + Miktar (Bu, tavşanın türüne bağlı olarak değişir.) Domestik için KMR (Yavru Kedi Sütü Değiştirici) ve yabani olanlar için normal az yağlı olmayan Meyenberg Keçi Sütü veya KMR kullanın. Sağlıklı bağırsak florasını desteklemek için tüm formüle bir tutam asidofil (AKA Probiyotik kapsüller) ekleyin. Diğer formüller ülkenin bulunduğu bölgeye göre değişiklik gösterir. Esbilac veya herhangi bir köpek maması veya inek sütü kullanmaktan kaçının. Karo şurubu eklemeyin. Bebek düşük kilolu olmadığı sürece, üç kereden fazla, SADECE GÜNDE İKİ BESLENİN
Yenidoğan – Bir Hafta: Her beslenmede 2 – 2 + 1/2 cc / ml (iki besleme).
1-2 hafta: her yemekte 5-7 cc / ml (iki besleme).
(tavşana bağlı olarak … daha küçük tavşan ise çok daha az olabilir).
2-3 hafta: her yemekte 7-13 cc / ml (iki besleme). Gözleri hala KAPALI olan tavşanlar, her beslenmeden önce veya sonra idrara çıkmaları ve dışkılamaları için uyarılmalıdır. Yine, bu konuda bir profesyonel arayın. Yerli gözler yaklaşık 10 günlükken açılır. Sonra onları timothy ve yulaf samanı, peletler ve su ile tanıştırmaya başlayın (yabani olanlar için her zaman taze yeşillikler ekleyin – karahindiba yeşillikleri, maydanoz, havuç üstleri, rendelenmiş havuçlar, hepsi taze, sulandırılmış). Ayrıntılı bilgi için aşağıya bakın.
3-6 hafta:Her yemlemede 13-15 cc / ml (iki besleme – yine tavşanın boyutuna bağlı olarak DAHA AZ olabilir! Bir pamuk kuyruğu çok DAHA AZ – bunun yaklaşık yarısı kadar! )
Yurtta yaklaşık 6 hafta sütten kesilir. Pamuk kuyruklar yaklaşık 3-4 hafta sütten kesilir ve salınır ve tavşan çok daha sonra (9+ hafta). Bu TOTAL miktarına kadar günde yalnızca iki kez besleyin. Kullanımı en kolay damlalık veya şırınga bulabilirsiniz. Onları dik olarak besleyin ve yavaşça yalamalarını ve yutmalarını izleyerek aspire etmesinler. Evcil tavşanlar için, evde sağlıklı bir yetişkin tavşanınız varsa ve sekotropları (tavşanın genellikle yediği yumuşak zincir benzeri dışkılar) toplayabiliyorsanız, bunlar KMR veya keçi sütü ile karıştırılarak bebek tavşana normal bakteri verilebilir. bağırsak sistemi. 4-5 gün boyunca günde sadece bir sekotrope ihtiyaç vardır. Bu, özellikle bir haftanın altındaki tavşanlar için önemlidir. İnsanlar için Acidophilus kapsülleri, formülde açılıp serpilirken de iyi çalışıyor.
Her beslemeden sonra, bağırsak sisteminin ve üriner sistemin sorunsuz çalışmasını sağlamak için tavşanın dışkılaması ve idrarını (gözleri açılıncaya kadar) yaptırmak önemlidir. Sıcak suyla nemlendirilmiş bir pamuk top kullanın ve tavşan dışkı ve idrar üretmeye başlayana kadar anal bölgeye hafifçe vurun ve tavşan durana kadar okşamaya devam edin. Yavrularını yalayan anne tavşanın, onları tuvalete gitmeye teşvik etmek ve yuvayı temiz tutmak için davranışlarını yeniden üretiyorsunuz. Tavşanlar için veya tavşanın gözleri açıksa bunu yapmaya gerek yok.
Gözleri açılır açılmaz tavşanları yulaf ve timothy samanı, bazı yonca ve peletler gibi samanlarla, yabani olanlar için ise karahindiba yeşillikleri, havuç üstleri, maydanoz, rendelenmiş havuç gibi koyu yapraklı sebzeler ekleyebilirsiniz. , vb. Yeşilleri taze, nemli tutun ve ağır bir bardak su içinde dik tutun. Yeşilleri sık sık değiştirin. Bu vahşi bir tavşansa, pelet koymanıza gerek yoktur. Bu evcil bir tavşan bebeği ise, 2 haftalıkken sade yonca peletlerini tanıtabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.