TAVŞALARIMIZDA MESANE TAŞLARI VE ÇAMUR İŞARETLERİ

Tavşan Yetiştiriciliği Derneği

TAVŞALARIMIZDA
MESANE TAŞLARI VE ÇAMUR İŞARETLERİ
Bu hastalığın erken dönemlerinde çok az belirti olabilir veya işaretler tavşanın bakıcısı tarafından fark edilmeyecek kadar ince olabilir. Hastalık ilerledikçe, aşağıdakilerin herhangi bir kombinasyonu görülebilir.
Normalden daha sık ve genellikle normal tuvalet alanının dışında idrar yapma.Sık sık uygunsuz idrara çıkma (özellikle dikey yüzeylere “püskürtme”), bölgelerini işaretleyen cinsel açıdan olgun, sağlam erkek ve dişi tavşanlarda normal davranış olarak görülebilir. Bununla birlikte, mesane problemleri yaşayan bir tavşan, genellikle idrarı dikey yüzeylere “püskürtmeyecektir” ve bir odadaki bir bölge sınırını veya belirli öğeleri işaretlemekle özellikle ilgilenmeyecektir. Bazen bir tavşanın farkında olmadan “idrar saldığı” gözlemlenir ve arka kısımlar sürekli olarak idrarla nemli olabilir. Ağrılı dizler, omurga bozuklukları (artrit, yaralanmalar, sinir hasarı), obezite (arka kısımları temizleyemez) ve üreme bozuklukları dahil olmak üzere arka kısımda idrar lekelenmesine yol açabilecek başka hastalıklar olduğunu lütfen unutmayın.
İdrar yapmak için süzme….
Tavşanın normalden daha az miktarda idrarı geçmesi normalden daha uzun sürer. Bu zorlama davranışı sıklıkla kabızlık ile karıştırılır. Gerçek kabızlık tavşanda oldukça nadirdir. Nadiren de olsa zorlama o kadar acı verici olabilir ki tavşan idrar yaparken ağlar veya inler. Bir tavşan idrar üretmeden sürekli süzülüyorsa bunu acil bir durum olarak düşünmelisiniz. Bu, üretra (idrarın mesaneden dışarı aktığı tüp) tam bir tıkanma olabileceğini ve bu düzeltilmezse evcil hayvanın 24 saat içinde ağrılı ölümüne neden olabileceğini gösterir.
İdrarda kan….
Normal tavşan idrarının rengi, yenmiş olabilecek çeşitli bitki pigmentleri veya mesanenin kendisi tarafından üretilen porfirin adı verilen pigmentler nedeniyle açık sarıdan koyu turuncu-kırmızıya (“paslı” bir renk) kadar değişebilir. İdrar yolundan gelen kan, idrarın tekdüze koyu ila parlak kırmızı renkte olmasına neden olmalıdır. Genellikle idrardaki kan miktarı o kadar azdır ki, yalnızca özel işlem görmüş bir kağıtla test edilerek veya mikroskop altında idrar tortusuna bakılarak tespit edilebilir. Tavşan açık renkli bir yüzeye idrar yapmadığı sürece, idrardaki kanın fark edilmeden gitmesi kolaydır.İdrar yaparken kanın ortaya çıkmasına neden olabilecek ve genellikle mesane veya böbrek hastalığı ile karıştırılan başka bir durum olduğunu unutmamak önemlidir. Dişi tavşandaki rahim hastalığı vajinaya kanamaya neden olabilir. Kan vajinada toplanır ve tavşan idrarını yaptığında kan genellikle idrara çıkma sonunda dışarı atılır. Bu durumlarda kan, idrar birikintisinin içinde merkezi bir konumda bulunan bir havuz olarak görünür. İdrar havuzunda kan pıhtıları da olabilir ve son olarak, genellikle mesane hastalığında görülmeyen, tavşanın kuyruğu altında ve arka kısmında kan lekeleri olabilir. Lütfen bu belirtilerin idrar yolu hastalığını DEĞİL, ciddi üreme hastalığını temsil ettiğini unutmayın. Veterinerinize bir numune getirirseniz, idrarınız kimyasal analizde pozitif çıkacaktır. ve kanın nereden kaynaklandığını söylemek imkansız olacak. Bu nedenle, renklenme paterni için taze bir idrar örneği gözlemlemeniz çok önemlidir. Ek olarak, bir veteriner hekim tarafından yapılacak eksiksiz bir fizik muayene de tanıyı belirlemeye yardımcı olacaktır. Tabii ki rahim hastalığı sadece spaye edilmemiş dişi tavşanlarda ortaya çıkacaktır.
İdrarda çamur….
Kalsiyum karbonat kristalleri ile kalınlaşan idrar sadece geçmek zor olmakla kalmaz, aynı zamanda tavşanın arka kısmındaki kürke yapışma eğiliminde olacaktır. Çamur, kurudukça kürk üzerinde ve tuvalet alanında gözle görülür miktarda grimsi beyaz kalıntı bırakacaktır. Bu malzeme çok ince kum veya tebeşir kıvamına sahiptir. Vücuttaki fazla kalsiyumun atılmasının bir sonucu olarak kuruduğu için bu materyalin küçük bir miktarının normal tavşan idrarında görülebileceğini unutmayın. Ancak normal tavşanlarda kalsiyum karbonat kürkte birikmemelidir.
Bazen iri kum kıvamında daha büyük kalsiyum karbonat partikülleri geçirilebilir. Nadir durumlarda, tavşan büyük bir taşı boşaltacaktır. Bu gözlemlenirse, evcil hayvan mesanede ek taş olup olmadığını belirlemek için veterineriniz tarafından muayene edilmelidir. Çoklu mesane taşları, soliter taşlardan daha yaygındır.
İdrar haşlanması….
Hiperkalsinüri olan bazı tavşanlar, idrarı boşaldıkları bölgede ve karın ve uylukların iç kısımlarında deri döküntüsü geliştirir. Bu, idrarın deri ile uzun süreli teması ile ilgilidir. Bu alanlarda sürekli ıslak saç veya kızarıklık olan herhangi bir tavşan, idrar çamuru veya taşları açısından değerlendirilmelidir.
İştahsızlık ve depresyon….
Bu işaret genellikle taşların basıncı, boyutu veya konumu nedeniyle ağrı veya üretranın tamamen tıkanması nedeniyle oluşur. Bir veya iki üreterde tıkanma varsa, tavşan hızla böbrek yetmezliği geliştirebilir ve bu da kısa sürede şiddetli depresyon ve ölümle sonuçlanır. İştahsızlık ve depresyon, şüphelenilen neden ne olursa olsun, bir tavşanda her zaman acil bir durum olarak kabul edilmeli ve derhal veterinerinize başvurmalısınız. hemen veteriner hekim. Ziyaretinizden önce idrar örneği alabiliyorsanız, bu yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.